Bacill är en kreativ produktionsbyrå för marknadsföring inom film, ljud, digitalt och print/design.
Vi jobbar från idé till färdig produktion eller som producerande samarbetspartner.

En kreativ produktionsbyrå

Bacill startade 1993 och sitter i Karlstad. Vi är elva medarbetare och jobbar till exempel med reklamfilm, webb, radioreklam och grafisk design. För kunder i alla storlekar skapar vi nytänkande och varumärkesbyggande marknadsföring för kort- som långsiktiga mål.

Hör gärna av dig så gör vi något riktigt bra tillsammans.

Kika gärna på några av kampanjerna vi har skapat.

Bacill har utvecklat en egen projektmodell som garanterar kunden att projektet får rätt förutsättningar att möta de mål som kunden har med projektet. Beroende på projektets omfattning sätter vi in de resurser som krävs.

Projektmodell
Projektmodell

På Bacill jobbar vi med små som stora företag, byråer och verksamheter.
Här syns några.

Konsum Värmland
Bosch Car Service
Myndigheten för Samhällsskydd och Beredskap
PEAB
Karlstads kommun
Bulldozer
KåKå
Flygresor.se
Westers
BKE TeleCom
Bygma
ELON Richardsons
Think Happy Thoughts
Hugos Herr
Region Värmland
Leo Vegas
Kjell & Bolas
Hotel Riverton
SBS
Henkell & Co
Sticky Beat
Ord & Bild
TV4
Enjoy Wine & Spirits

Vi är ett kreativt gäng med bred kunskap
som ser fram emot att ses och prata mer.

Martin Larsson

Martin Larsson

Försäljnings- och marknadschef

010-130 70 22 martin.larsson@bacill.se
Anna-Karin Elwin Segolsson

Anna-Karin Elwin Segolsson

Kontorschef / Projektledare

010-130 70 26 anna-karin@bacill.se
Fredrik Röstlund

Fredrik Röstlund

Affärsutvecklare

010-130 70 30 fredrik.rostlund@bacill.se
Emmelie Orebjörk

Emmelie Orebjörk

Projektledare / Copywriter

010-130 70 27 emmelie.orebjork@bacill.se
Peter Olofsson

Peter Olofsson

Art Director

010-130 70 25 peter.olofsson@bacill.se
Robert Hammar

Robert Hammar

Art Director

010-130 70 28 robert.hammar@bacill.se
Tobias Norén

Tobias Norén

Digital Director

010-130 70 24 tobias.noren@bacill.se
Pierre Pavlov

Pierre Pavlov

Utvecklare / Designer

010-130 70 31 pierre.pavlov@bacill.se
Kaj Stenberg

Kaj Stenberg

Copywriter

010-130 70 23 kaj.stenberg@bacill.se
Robert Eklund

Robert Eklund

Ljudproducent

010-130 70 29 robert.eklund@bacill.se
Jonas Westin

Jonas Westin

Ljudproducent

076-102 31 22 jonas.westin@bacill.se