Bacill Produktionsbyrå skapar kreativa kampanjer inom rörlig bild, ljud och digitalt.
Vi jobbar från idé till färdig produktion eller som producerande samarbetspartner.

En kreativ produktionsbyrå

Bacill startade 1993 och vårt huvudkontor finns i Karlstad. Vi är tio anställda och jobbar med projekt inom rörlig bild, ljud och digitalt. Vi sysslar till exempel med reklamfilm, webb och radioreklam, var för sig eller i kombination. För kunder i alla storlekar skapar vi kreativa och varumärkesbyggande kampanjer för kort- som långsiktig marknadsföring.

Hör gärna av dig så hittar vi på något riktigt bra tillsammans.

Kika gärna på några av
kampanjerna vi har skapat.

På Bacill jobbar vi med små som stora företag, byråer och verksamheter.
Här syns några.

Bosch Car Service
Myndigheten för Samhällsskydd och Beredskap
PEAB
Karlstads kommun
Bulldozer
KåKå
Flygresor.se
Westers
Capio Läkargruppen
Bygma
Spenat
ELON Richardsons
Think Happy Thoughts
Hugos Herr
Region Värmland
Alvén & Ingvarsson
Folkpool
Stora Enso
Hotel Riverton
SBS
Henkell & Co
Sticky Beat
Ord & Bild
Clara
TV4
Enjoy Wine & Spirits

Vi är ett kreativt gäng med bred kunskap
som ser fram emot att ses och prata mer.

Martin Larsson

Martin Larsson

Försäljnings- och marknadschef

010-130 70 22 martin.larsson@bacill.se
Anna-Karin Elwin Segolsson

Anna-Karin Elwin Segolsson

Kontorschef / Projektledare

010-130 70 26 anna-karin@bacill.se
Emmelie Orebjörk

Emmelie Orebjörk

Projektledare / Copywriter

010-130 70 27 emmelie.orebjork@bacill.se
Peter Olofsson

Peter Olofsson

Art Director

010-130 70 25 peter.olofsson@bacill.se
Robert Hammar

Robert Hammar

Art Director

010-130 70 28 robert.hammar@bacill.se
Kaj Stenberg

Kaj Stenberg

Copywriter

010-130 70 23 kaj.stenberg@bacill.se
Tobias Norén

Tobias Norén

Digital Director

010-130 70 24 tobias.noren@bacill.se
Robert Eklund

Robert Eklund

Ljudproducent

070-287 78 51 robert.eklund@bacill.se
Jonas Westin

Jonas Westin

Ljudproducent

076-102 31 22 jonas.westin@bacill.se